dabrowa-gornicza.repertuary.pl
Film

Wojna Charliego Wilsona

Charlie Wilson's War
Reżyseria: Mike Nichols

Repertuar filmu "Wojna Charliego Wilsona" w Dąbrowie Górniczej

Brak repertuaru dla filmu "Wojna Charliego Wilsona" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Wojna Charliego Wilsona
Tytuł oryginalny: Charlie Wilson's War
Czas trwania: 97 min.
Produkcja: USA , 2007
Premiera: 22 lutego 2008
Dystrybutor filmu: UIP

Reżyseria: Mike Nichols
Obsada: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Charlie Wilson (Hanks) był kongresmenem z Teksasu, którego polityczny umysł, poczucie patriotyzmu oraz współczucie dla przegranych - na początku lat 1980-tych, na skutek rosyjskiej inwazji, takim przegranym był Afganistan - były dobrze maskowane przez wyjątkowo pogodną osobowość.
Długoletnia przyjaciółka Charliego, a bywało, że i kochanka, Joanne Herring (Roberts) była jedną z najbogatszych kobiet w Teksasie i zagorzałą antykomunistką. Zdając sobie sprawę z tego, że amerykańska odpowiedź na inwazję w Afganistanie była bardzo anemiczna, Herring namówiła Charliego, aby zrobił coś dla Mudżahedinów – legendarnych afgańskich wojowników o wolność – czyli pomógł usunąć sowieckich agresorów z ich ziemi zabezpieczając fundusze i broń. Partnerem Charliego w tym przedsięwzięciu był agent operacyjny CIA Gust Avrakotos (Hoffman), pracujący dla Ivy League, a przez to w znacznym stopniu pozbawiony możliwości korzystania ze swoich umiejętności.
Charlie, Joanne i Gust przemierzali świat tworząc niezwykłe porozumienie między Pakistańczykami, Izraelitami, Egipcjanami, prawnikami, a także specjalizującą się w tańcu brzucha artystką. Ich sukces był imponujący. W czasie dziewięcioletniej okupacji Afganistanu, fundusze Stanów Zjednoczonych przeznaczone na tajne operacje wymierzone przeciwko Sowietom, wzrosły z 5 mln USD do 1 mld USD rocznie. Czerwona Armia zaczęła wycofywać się z Afganistanu.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1513 razy. | Oceń film

Wasze opinie

afgan 10. marca 2008, 1:01

Ciekawa historia ale ukazana w trochę zbyt "kowbojski" sposób.

ivett_k 6. marca 2008, 14:45

Dobry film dla ludzi choć trochę interesujących się polityką i historią wojny w Afganistanie. Nie jest porywający, ale warto go obejżeć ze względu na istotne fakty w nim przedstawione, POLECAM!!!

poli 2. marca 2008, 23:21

Kawalek ciekawej historii niestety bardzo slabo zekranizowanej. Film obarczony bardzo wysokim ryzykiem tego ze sie kompletnie nie bedzei podobal. Zero akcji, mnustwo gadania, czasem jakis smieszny tekst lub sytuacja ale niestet nie budzi zadnych emocji oprocz znudzenia.

Miron 2. marca 2008, 1:28

Słaby film!!! Aktorzy się nie wysilili (może poza Hoffmanem momentami). Julia wogóle ma fatalną kreację - tak jak Sharon Stones w 'Nagim instynkcie 2' - gra nimfomankę, co z racji wieku wypada żałośnie. Ruscy pokazani z kolei jak imbecyle-sadyści co mocno podważa rzetelność wątku polityczno-historcznego.

gerste 27. lutego 2008, 21:33

Nie lubie Toma Hanksa. A w tym filmie jest wprost rewelacyjny, nie wiem kto moglby lepiej z takim wdziekiem i powaga zagrac kongresmena Wilsona. Lubie Julie Roberts - a w tym filmie sie jej boje. Przeszkadza mi zwykle cielesnosc Philipa S. Hoffmana, a w tym filmie tesknilam za nastepnym kadrem z nim na planie. Czyli: przemyslane, wiarygodne charaktery, swietne dialogi, dobre zdjecia, znakomity scenariusz. Widzialam wczoraj, dzisiaj ide jeszcze raz!

Magda 26. lutego 2008, 10:22

poważny, stonowany , spokojny film, bez wzlotów i upadków, bardzo ciekawa tematyka, jednak w kontekście tego, co potem stało się w Afganistanie (rządy talibów) zrobił na mnie bardzo smutne i przygnebiające wrażenie

aqua 23. lutego 2008, 22:11

bardzo, bardzo dobry film. zdecydowanie polecam ...

jancio 23. lutego 2008, 1:17

wlasnie wrocilem z tego, naprawde dobry film, polityczny ale sie miło ogląda.
polecam

tommm_b 7. lutego 2008, 16:03

REWELACJA! Mike Nichols jest po prostu nie do zagięcia.Idealnie stonowany, nie męczący film. A tematyka ciężka i trudna do lekkiego połknięcia. Jesli ktoś lubi filmy typu BARWY KAMPANII, FAKTY i AKTY, czy chociażby SYRIANA, doda ten do listy ulubionych. 10/10

Dodaj nowy komentarz Wojna Charliego Wilsona

Twoja opinia o filmie: