Repertuar filmu "Kafarnaum" w Dąbrowie Górniczej
Brak repertuaru dla
filmu
"Kafarnaum"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 121 min.
Produkcja: Liban/USA/Francja , 2018
Gatunek: dramat
Premiera: 22 lutego 2019
Dystrybutor filmu: Gutek Film
Reżyseria: Nadine Labaki
Obsada: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole
Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.
Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.
Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.
Trailer filmu: Kafarnaum
Wasze opinie
Wyjątkowy. Jeden z najlepszych jakie widziałem w moim już nie krótkim życiu. Powinien być obowiązkowy do obejrzenia. I dla dorosłych i dla dzieci. I szczególnie chyba w naszej części świata.
tata mama ania adam
Dobry! Bez patosu, bez moralizatorstwa i bez epatowania biedą. Po prostu tak, jak jest.
Poruszający i pozostający w pamięci. Warto
Niezwykle poruszający film, tym bardziej ,że nie jest to fikcja, to się dzieje tu i teraz zaraz obok nas , a my ??????
Proponuję iść na ten film również po to , by przestać narzekać , jak to nam się źle żyje w Polsce. Film niezwykły .
Piekna, wzruszajaca historia
Dawno nie widziałam tak niesamowitego filmu. Wzruszenie i myślenie nie opuszcza długo po.
Nudny, 2 godziny "poruszającej" historii która nic nie zmieni.
Bardzo dobry film, na zawsze pozostanie w pamięci, takich filmów nie zapomina się. Wzbudza wielkie emocje należy go obejrzeć !!!
Zwala z nóg
Wspaniały film, mocny. Rozrywa serce na kawałki...
Kapitalny! Nie znajduję więcej słów, żeby go opisać. Jestem do głębi wstrząśnięta!